6 Yıl Erken Emeklilik Geliyor!

13 Kasım 2013 - Haber

6 Yıl Erken Emeklilik Geliyor!

Hükümetten çalışan kadınlaraerken emeklilik için yeni bir formül geldi. Maliye’den üç çocuğa gelir vergisi teşvikimüjdesi geldi.

Kariyer.net'teki İş İlanlarına Başvurmak İçin Tıklayın.

6 yıl erken emeklilik fırsatı

Maliye üç çocuk için gündeme gelen teşvike yeni formül getirdi. Çalışan kadına nakit yerine gelir vergisi desteği verilecek. Bunun yanındaçalışan anneler altı yıl erken emekli olacak.

Hükümetin uzun süredir gündeminde olan çocuk teşvik paketine yeni düzenlemeler girdi. Bunlardan birisi de çalışan kadınlara altı yıl erken emekliliğin önünün açılması. 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa tasarısı ile üç çocuklu asgari ücretlinin gelir vergisi yükü sıfırlanıyor. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “nakit” destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kaldı.

Doğumla Sınırlı Değil

Dört bakanlığın ortak çalışmasıyla hazırlanan paket yeni yıldan önce açıklanacak. Buna göre, doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Yeni anneler çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Çocukları sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olma şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadın bu borçlanma hakkından yararlanabilecek.

Esnek Çalışma Modeli

Aile Bakanlığı, ev kadınlarının maddi koşullarına göre nakit, mama, bez ihtiyaçlarının karşılanmasını talep etti. Ancak, Maliye nakit desteğinin mali yükü fazla olacağını bildirdi. Avrupa’daki gibi çalışan anneler için yüzde 40 esnek çalışma sistemi getirilmesinde uzlaşıldı.

Kademeli Emeklilik Gündemde

Bakanlar Kurulu kararıyla çocuk sayısına göre, kademeli emeklilik gündeme gelecek. Çalışma Bakanlığı, esnek çalışanların emekli olma şartlarının düzenlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili,günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak.

Hamilelik Riske Atılmayacak

Hamile çalışanın iş ve çalışma koşulları düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılamayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.

kaynak: iskur.us

Son aramalar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yaz