İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine De Zam Müjdesi

25 Kasım 2013 - Haber
PAYLAŞ - Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0

İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine De Zam Müjdesi

Emekliler için gelen zam müjdesi büyük yankı uyandırdı. Memur emeklilerinden sonra işçi ve Bağ-Kur emeklileri de Ocak’ta zam alacak.

Uzun zamandır enflasyon farkı dışında zam alamayan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine maaş artışı imkanı doğdu. 2000 yılından önce emekli olan işçi emeklileri intibak zammıyla maaşlarını düzeltmişlerdi. Fakat bunun dışında bu kesime sadece enflasyon farkı veriliyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yılbaşında emekli maaşlarında artış olacağı müjdesini verdi.

UMUTLARI YEŞERTTİ

Takvim’in haberine göre; Bakan Yazıcı, “Emekli maaşını yılbaşında biraz daha arttıracağız. 1.5 ay sonra maaşlarda bir artış olacak” açıklaması yaptı. Memur emeklileri toplu sözleşme gereğince zaten yılbaşında zamlarını alacak. Ayrıca memur emeklilerine taban aylığı ve enflasyon farkları da Ocak ayında ödenecek. Bakan Yazıcı’nın yaptığı açıklama ise zam alamayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerini umutlandırdı.

ORAN BELLİ DEĞİL

Bu emekliler Ocak’ta sadece yüzde 3′e yakın bir enflasyon farkı alacaklardı. Bu açıklamanın ardından bir zam beklentisi de başladı. Emekliler şimdi alacakları zam oranının belli olmasını bekliyor.
YENi iNTiBAK DA OLSUN

Öte yandan 2000 yılında ve sonrasında emekli olanların intibak beklentileri de sürüyor. Özellikle 2000 yılında emekli olan vatandaşlar ilk intibaktan yararlanamadıkları için mağdur olmuşlardı. Diğer emekliler ise maaşlar arasında adalet için intibak düzenlemesinin şart olduğunu belirtiyor. Özellikle aynı şartlarda çalışmış ve aynı prim gününden emekli olmuş vatandaşların arasında, sadece farklı zamanlarda emekli oldukları için ciddi maaş adaletsizlikleri bulunuyor. Yine Bağ-Kur emeklileri ve malulen emekliler ise maaşlarının çok düşük olmasından yakınıyor.

Kaynak: memuruz.net

PAYLAŞ - Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0
  1. nurettin
    Ara 21st, 2013 at 13:05 | #1

    ya zatenemeklilere zamverilcek neyinmüjdesini veriyolar sankimemurlaraverdikleri500lirayı bizede verceklermişgibi sen öylemüjde ver

  2. Fatma Arkcı
    Ara 29th, 2013 at 18:09 | #2

    Emeklilere hatırı sayılır bir zam ve hakkı olan ikibin sonrası emeklilere uygulanmayan ve bir hak olan intibak yasasının uygulanması acilen lazımdır diye düşünüyorum çünkü insanlar aç ve çok zor durumda

Yorum yaz